Følgende har min underviser skrevet på sin blog, om det jeg skal beskrive i min blog:
De handlinger læreren foretager i undervisningen kalder vi undervisningshandlinger. Disse har til formål at skabe situationer hvorigennem eleverne lærer det læreren har sat som mål for dem. De aktiviteter eleverne deltager i, har til formål at de arbejder med det faglige indhold så de lærer det der er målsat for dem. Disse aktiviteter kalder vi læringshandlinger.
Læring er en aktiv proces, der omfatter kognitive, emotionelle, sansemæssige og kinestetiske processer. Derfor er læringshandlinger af forskellig karakter afgørende for elevernes udbytte af undervisningen
I mit tidligere beskrevne undervisningsforløb i natur og teknik, skal jeg, inden udførelsen af det, beskrive tre ting:
Mine
1. Læringsmål
2. Læringshandlinger
3. Undervisningshandlinger
Det giver fint mening, da jeg allerede har planlagt forløbet.
I faget almen didaktik, som jeg ligeledes har i år, arbejder vi med undervisningsdifferentiering, hvor jeg i et undervisningsforløb skal følgende:
4. Undersøge elevernes forforståelse indenfor det faglige felt, med henblik på at kunne dokumentere elevernes forskellighed. I mit forløb er det elevernes forforståelse for øjet.
5. Beskriv et undervisningsforløb, hvor undervisningsdifferentieringen skrives tydeligt frem.
6. Gennemføre forløbet.
7. Evaluere af forløbet.
Dette giver ligeledes mening, da forløbet er planlagt, dog ikke med en direkte beskrivelse af hvordan jeg undervisningdifferentierer.
Nu er planen så, at det hele skrives sammen i samme forløb, da det vil gøre det klart nemmest for mig. Og det er jeg stor tilhænger af, at gøre tingene lettest for mig selv!
Først vil jeg besvare punkterne hver for sig, og siden indskrive det i de forskellige opgaver der skal afleveres.
Først vil jeg besvare punkterne hver for sig, og siden indskrive det i de forskellige opgaver der skal afleveres.
1. Læringsmål
Målet med undervisningen er, at eleverne lære en række begreber at kende, og føler sig trygge ved dem, til at udfærdige et produkt.
2. Læringshandlinger
At sætte passende rammer for eleverne, så der ikke er tvivl om, hvad de skal lave og hvorfor. Herunder en enkel og udførlig præsentation af det de skal undervises i. Gennemtænkte værksteder og grupper.
3. Undervisningshandlinger
Eleverne skal arbejde i grupper, i værksteder, med det gennemgående tema -øjet. I værkstederne er der sat klare rammer for indholdet.
4. For at undersøge elevernes forforståelse for emnet, vil jeg i præsentationen, i starten af forløbet, være ekstra opmærksom på hvilke elever der er aktive. Til hver lag af modellen (læs mit tidligere indlæg om undervisningforløbet) jeg tager af, skal eleverne skrive deres svar ned, så jeg har det som dokumentation.
5. Forløbet er beskrevet i et tidligere indlæg. Værkstedsundervisningen er undervisningsdifferentieringen i forløbet, som jeg i AD-opgaven vil skrive tydeligere frem. Jeg vil ligeledes mene, at der i de cl-inspirerede grupper er tale om en eller anden form for differentiering.
Punkt 6 og 7 giver helt sig selv!
Hele forløbet bliver igangsat på tirsdag. Og jeg har bestilt de forskellige modeller, ligeledes er grupperne på plads. Til sidst er der at printe opgaver til værksteder ud og forberede præsentationen. Og kan i min mailindbakke se, at den model jeg har bestilt fra cfu, først ankommer torsdag i NÆSTE UGE!! Hvilket jeg på ingen måde kan bruge til noget, Hmpfr.. Henter selv kassen i Sorø på mandag!, hvad gør man dog ikke??
At sætte passende rammer for eleverne, så der ikke er tvivl om, hvad de skal lave og hvorfor. Herunder en enkel og udførlig præsentation af det de skal undervises i. Gennemtænkte værksteder og grupper.
3. Undervisningshandlinger
Eleverne skal arbejde i grupper, i værksteder, med det gennemgående tema -øjet. I værkstederne er der sat klare rammer for indholdet.
4. For at undersøge elevernes forforståelse for emnet, vil jeg i præsentationen, i starten af forløbet, være ekstra opmærksom på hvilke elever der er aktive. Til hver lag af modellen (læs mit tidligere indlæg om undervisningforløbet) jeg tager af, skal eleverne skrive deres svar ned, så jeg har det som dokumentation.
5. Forløbet er beskrevet i et tidligere indlæg. Værkstedsundervisningen er undervisningsdifferentieringen i forløbet, som jeg i AD-opgaven vil skrive tydeligere frem. Jeg vil ligeledes mene, at der i de cl-inspirerede grupper er tale om en eller anden form for differentiering.
Punkt 6 og 7 giver helt sig selv!
Hele forløbet bliver igangsat på tirsdag. Og jeg har bestilt de forskellige modeller, ligeledes er grupperne på plads. Til sidst er der at printe opgaver til værksteder ud og forberede præsentationen. Og kan i min mailindbakke se, at den model jeg har bestilt fra cfu, først ankommer torsdag i NÆSTE UGE!! Hvilket jeg på ingen måde kan bruge til noget, Hmpfr.. Henter selv kassen i Sorø på mandag!, hvad gør man dog ikke??

Ingen kommentarer:
Send en kommentar